You are currently viewing Tartan Zemin Fiyatları

Tartan Zemin Fiyatları

Kauçuk zemin olarak da tabir edilen tartan zeminin günümüzde uygulama alanları oldukça fazladır. Bunların başında ise elbette spor kompleksleri geliyor. Atletizm pistlerinde, tenis kortlarında, koşu alanlarında, futbol ve basketbol sahalarında spora uygun olmasından dolayı kullanılmaktadır.

Artık sadece spor alanlarında değil, yürüyüş ve bisiklet yollarında, çocuk oyun park alanlarında, havuz kenarlarında, anaokulu gibi öğretim kurumu zeminlerinde, hayvan barınaklarında, poligonlarda yapılan işe göre uygun zemin olarak görülen aklınıza gelebilecek birçok yerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda evlerin terasında, balkonunda hatta zemin koruma amaçlı olarak ağırlıkların kullanıldığı fitness, gym gibi spor salonlarında da tartan zeminler uygulanmaktadır.

Hem sıcak hem de soğuk hava koşullarına dayanıklı, aynı zamanda suyu yüzeyinde tutmayan bir zemin türü olmasından dolayı sıkça tercih edilen tartan zemin fiyatları da çok merak edilmektedir. Tartan fiyatları üreticiden üreticiye ya da uygulayıcıdan uygulayıcı firmalara göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla her firma kendi fiyat teklifini oluşturacağı için ortalama olarak bir fiyat biçmek gerekirse metrekare başına 90 TL ile 200 TL aralığında fiyat verilebileceği bilinmektedir.

Fiyat durumu tamamen firmalara ve uygulanan tartan zeminin yapısal özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir demek kesinlikle doğru olacaktır. Çünkü tartan zeminin uygulama şekli, kalınlığı, dökümü, uygulanacak zeminin metrekaresi, rengi gibi pek çok faktör fiyatta oldukça önemli etkenler arasında yer alıyor. Bu yüzden de her firma kendi uyguladıkları tartan zemin çalışmaları için farklı fiyat tekliflerinde bulunmaktadır.

Tartan fiyatlarında etkili olan bir diğer durum ise tartan zeminin uygulanma amacıdır. Yani koşu, atletizm gibi profesyonel zeminlere uygulanacak tartan zeminler için zahmetli ve federasyon onaylı bir zemin oluşturmak gerekmektedir. Bu sebeple de profesyonel spor komplekslerine uygulanan tartan zeminlerin metrekare ücreti çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları gibi zeminlere göre daha pahalı olabilmektedir. Alan ölçüleri ve uygulanacak maddenin yapısal özellikleri de fiyatı etkileyen faktörler arasında yer alır.

Aşınmaya karşı çok dayanıklı olan tartan zeminler, elastikiyet ve darbe yumuşatma gibi özellikleri sayesinde de kasları sertleştirmediğinden dolayı sporcuları spor aktiveteleri esnasında diğer zeminlere kıyasla daha az yorulmasını sağlar. Su geçirgen olması nedeniyle zemin üstünde su barındırmaması tartan zemin uygulaması yapılan spor kompleksleri açısından en büyük avantajıdır. Yağmur gibi yağışlardan sonra hemen kullanım imkanı tanıyan tartan zemin aynı zamanda bakım da gerektirmemektedir.

Isı izolesi sayesinde her türlü hava koşuluna dayanıklı olan tartan zeminlerin aynı zamanda ses izolesi konusunda da gayet iyi olduğu görülmektedir. Ses izolesi sayesinde tartan zemin üzerinde yapılan spor esnasında gürültü olmaz ve bu sayede sporculer herhangi bir gürültü olmadığı için sesten olumsuz etkilenmezler. Tartan zemin diğer zeminlere göre neden tercih edilmelidir diye sorulacak olur ise tartan zemin maliyetini diğer zeminler ile kıyaslayabiliriz. Tartan zeminin yapım maliyeti diğer zeminlere göre biraz maliyetli olsa da herhangi bir onarım ve bakım gerektirmemesi açısından diğer zeminlere kıyasla çok daha avantajlıdır. Ayrıca tartan zeminin kullanım ömrü 5 – 6 yıl gibi bir uzunluğa sahip iken diğer zeminlerin genellikle kullanım ömrü 1 – 2 yıl arasında değişir. Tüm bunların yanı sıra ise tartan zeminlerin üstüne istenilen figür, dekor işlenebilir, çeşitli renk skalası aralığında renk seçilebilir, farklı desenler işlenebilir. Beton, ahşap hem de asfalt zemin üzerine uygulanabilmekte olan tartan zemin hem yumuşak hissiyata sahip olmak ile birlikte hem de estetik bir görünüme sahiptir.