tartan pist

Tartan Pist Yapımı

tartan pist yapımıTARTAN PİST NEDİR?

Tartan pist granül ve EPDM diye tabir ettiğimiz petrol hammaddeleri ile elde edilen ürünlerin birbirlerinden ayrı iki katman oluşturularak oluşturulan, spor müsabakaları için uygun hale getirilen zemin çeşididir. Tartan pistler diğer adıyla atletizm pistleri, olimpiyat statları ve büyük FİFA onaylı saha kenarlarına yapılmaktadır. Tartan pist yapımı genelde spor müsabakalarının yapıldığı ve aktif olarak spora destek olan tüm ülkelerde gün geçtikçe yoğunlaşmaktadır. Atletizm pist yapımında kullanılan iki ana kalem aşağıdaki gibidir.  

Granül nedir?

Tartan zeminlerde granül diye adlandırdığımız malzeme siyah plastikten meydana gelen geri dönüşüm ürünüdür.

EPDMEPDM Nedir?

Etylene Propylene Dianene Monomere nin kısaltması dır. Epdm yapımında son kat olarak uygulanan kimyasal ürünün adıdır.

Tartan zemin epdm ve granül e bayındır dediğimiz yapıştırıcıyı ekleyerek elde ettiğimiz kimyasal tepkimelerin serimiyle yapılır.

atletizm pistiATLETİZİM PİSTLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

  • Tartan pistler 400 metre uzunluğunda olmaktadır. (fazlası veya eksiği olmaktadır. Projeye göre değişir.)
  • Tartan pistler IAAF Standartlarına göre 9 adet yan yana kulvarlardan oluşabilir. Bu sayı daha aşağıda da olabilir.
  • Tartan pist kulvar uzunlukları 400 metre ile 455 metre arasında değişmektedir.

TARTAN PİST NASIL YAPILIR?

tartan pist yapımı Tartan pist yapılacak zemin tesviyesi ve kenarlara drenaj kanalları yapılır. Böylelikle su tesviyesi için uygun ortam hazırlanmış olur. Asfalt dökümü sırasında yüzde altı eğim verilerek atletizm pistinin su boşaltım sistemi için uygun durum sağlanmış olur. Tartan serimi için uygun olan zemine, sbr granül dediğimiz siyah renkte olan ürünümüz bayındır ile karıştırılarak serilir mastarı yapılır ve birinci katımız böylelikle hazır hale gelir.

Son olarak epdm dediğimiz son kat renkli sbr serimi başlar. Yine bayındır ile harmanlanan renkli katımız serilerek mastarı yapılarak kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra kulvar çizgileri çizilip atletizm pistimiz teslim edilir.

TARTAN PİST MALİYETLERİ NEDİR?

Tartan pist maliyetlerini etkileyen bir çok önemli faktör söz konusudur. Bunların en önemlilerinden biri atletizm pistimizin kaç kulvardan oluşacağıdır. Yapılan şehir veya ülke, oluşacak nakliye sorumlulukları. Yapılacak tartanın kalınlığı ve kullanılacak malzemenin kalitesi tartan pist fiyatlarını büyük oranda belirlemektedir.

tartan pist yapımıSpora ve sporcuya vermiş olduğumuz değer ve senelerin vermiş olduğu tecrübelerimizle kaliteden asla ödün vermeden yapmış olduğumuz tartan zeminlerde daime birinci kalite ve uzun süre kullanımı olan garantili ham maddeler ile çalışmaktayız. Ve yaklaşık dünyada 45 ayrı ülkede atletizm pist referanslarımız mevcuttur. Tartan zemin fiyatları için projelerinize özel fiyatlandırma için lütfen bizi arayın.

TARTAN PİST KALINLIKLARI

Tartan pistler kullanım alanına göre kalınlık olarak farklılıklar göstermektedir. Ağırlıklı olarak 8mm, 10mm, 13mm ve hatta 20 mm kadar tartan uygulamaları mevcuttur.

TARTAN ZEMİN UYGULAMALARI NERELERE YAPILIR

Tartan zeminler atletizm pistlerine, tenis kortlarına, basketbol sahalarına, özel peyzaj amaçlı yaşam alanlarına, yürüyüş yollarına ve parklara gönül rahatlığıyla yapabileceğimiz en sağlıklı dış zemin uygulamasıdır.

SANDİVÇ SİSTEM TARTAN ZEMİN YAPIMI

tartan pist yapımıTartan zemin yapımı kısmında vermiş olduğumuz bilgileri göz önüne aldığımız zaman sandviç sistem tartan zemin tam olarak profesyonel adlandırılabilir. Normal tartan uygulaması katmalarına poliüretan uygulanır. Sandviç sistem atletimizim pistlerinde su geçirgenlik olmadığı için eğim konusunda daha fazla hassasiyet söz konusudur. Sandviç sistem tartan zemin katmanları şöyledir.

  •   Asfalt alt zemin
  •   Primer
  •   Siyah granül, yumuşak zemin
  •   poliüretan tabaka
  •   Son kat EPDM

 

SANDİVÇ SİSTEM TARTAN ZEMİN NEDİR NERELERDE KULLANILIR

Tam profesyonel atletizm pistlerinde daha sık karşılaşacağımız bu sistem mini spor sahalarında da da sık sık kullanılmaktadır.

 

TARTAN PİST YAPAN FİRMALAR

tartan pistEPDM zemin yapımı tecrübe ve alt yapı gerektiren bir iştir. Senelerin vermiş olduğu deneyimlerimizi, geçmişte tamamladığımız onlarca atletizm pist yapımı deneyimimizi siz müşterilerimize birikim olarak sunmaktayız. Tartan pist yapan firmalar ile ilgili en dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi, ekipman ve satış sonrası verilen hizmetlerdir. Çünkü piyasada çok fiyatlara yapılan işler ve sonrasında yaşanılan sıkıntılar artık hemen herkesin bildiği bir durumdur. Senesi devriyesi bile tamamlanmadan kullanılmaz hale gelen onlara iş söz konusudur. Diğer firmalardan farklı olarak tartan pist yapımında kullanılan bazı yan malzemeleri kendimiz üretmekteyiz. Kullandığımız EPDM Avrupa menşelidir. Ekiplerimiz ise dünyanın her coğrafyasında atletizm pisti yapan senelerdir bünyemizde bulunan çözüm arkadaşlarımızdan oluşmaktadır.