sentetik çim

Sentetik Çim Nedir?

Sentetik çim hammaddesi petrol olan, doğal çime alternatif olarak üretilmiş uluslararası kullanılırlığı olan, kullanışı gayet verimli ve kolay yapay çimdir. Suni çim diye de adlandırılan çimlere sentetik denilmesinin nedeni ham maddesinde ki poliüretan maddesi olmasıdır. Sentetik ÇimDoğal çimi göz önüne aldığımız zaman sürekli bakımının yapılması, gerekli bitkisel müdahalelerin yapılması. (gübreleme, sulama, çim biçme vs) doğal çimin kullanımını sınırlayarak, sentetik çimin önemini arttırmıştır. Ticari işletmeler açısından düşünecek olursak Suni çim doğal çime göre ekonomik olarak daha da makuldür. Doğal çim ile günlük ortalama birkaç saatin üzerinde maç oynatılması, çimin ömrünü korumak açısından önemlidir. Ama sentetik çim bu anlamda daha verimli ve daha kullanışlıdır. Firmamızın üretmiş olduğu bazı sentetik çimler günlük 7 saate kadar 7 sene garantili olabilmektedir. Sentetik çimlerin kullanım alanlarına göre uzunlukları ve iplik hammaddeleri değişebilmektedir. Aşağıda sentetik çim çeşitleri ve kullanım alanları ile ilgili bilgi vereceğiz.

SENTETİK ÇİM İPLİK ÇEŞİTLERİ      

sentetik çimÜlkemizde iki çeşit iplikle sentetik çim üretilmektedir. Dünya genelinde de bu ipliklerle üretim söz konusudur. Suni çimin en eski ve ilk diyebileceğimiz üretimi fibrile dediğimiz geniş yapraklı ipler ile yapılmıştır. Sonraki yıllarda bu kullanımın yerini ağırlıklı olarak  monoflement iplik dediğimiz almıştır. Monoflment iplik kullanımının yaygınlaşmasının en önemli sebebi iplik üzerinde iyleştirme yapılmasının söz konusu olmasıdır. Yani monoflement ipliğin içerisine omurga eklemek söz konusu olduğundan ve halının ömrünü uzatabildiğimiz için monoflement halı kullanımı daha da yaygınlaşmıştır.

SENTETİK ÇİM KULLANIM ALANLARI

          sentetik ç,im uygulamaFUTBOL SAHALARI

     Açık veya kapalı olarak yapılan ticaret amacı güdülen ya da sosyal fayda gözetilerek yapılan futbol sahalarında genellikle 50-55 mm ebatlarında sentetik çim kullanımı daha uygundur. Ve uzunluğu sentetik çimin kullanım süresini uzatmaktadır.

Uygulaması yapılan 55 mm sentetik çimin içerisine m2 ye yaklaşık 28-32 kg civarında özel yıkanmış silis kumu yedirilerek fırçalanır. Onun üzerine ise granül dediğimiz yine m2 ye yaklaşık 8kg civarında plastik parçaları atılır ve fırçalanarak top oynanacak hale getirilir. Halının yaklaşık yüzde 80 i kum ve granül ile doldurulur. Ve futbol oynamaya müsait olan elastik yapı elde edilir.

Ayrıca 2015 itibariyle de UEFA sentetik çimlerde futbol oynanmasına tam yetki vererek sentetik çim kullanımının dünya üzerinde yaygınlaşmasına olanak sağlamıştır.

      

           PEYZAJ AMAÇLI KULLANILAN SENTETİK ÇİMLER

Sentetik ÇimPark ve bahçelerde özel alanlarda dış peyzaj da son yıllarda kullanımı artan sentetik çimin üretiminin dünya pazarındaki ciddi bir kısmını ülkemizde yapmaktayız. 18 mm den başlayan 36 mm kadar söz konusu alanlar için peyzaj çim uzunlukları vardır. Halı saha yapımının dışında kullanım alanları oldukça artan sentetik çim fiyatları ile de kısa bir bilgi vereceğiz.

 

SENTETİK ÇİM FİYATLARI ( SUNİ ÇİM FİYATLARI )

İPLİK CİNSİ

UZUNLUĞU

KULLANIM ALANLARI

YAN MALMEZEMELER

FİYATLARI

FİBRİLE

55mm

Halı sahalar

HARİÇTİR

6.5 EURO

MONOFLEMENT

55mm

Halı sahalar

HARİÇTİR

7 EURO

MONOFLEMENT (OMURGALI)

55mm

Halı sahalar

HARİÇTİR

7.5 EURO

MONOFLEMENT

22mm

Peyzaj alanları

HARİÇTİR

5 EURO

MONOFLEMENT

30mm

Peyzaj alanları

HARİÇTİR

5.5 EURO