Kapalı Halı Saha Yapımı

kapalı halı saha - sentetik çim - plastik kapalı halı sahaKapalı Halı Saha Yapımı Nedir?

Ülkemizde son dönemlerde gerek sağlık kurumlarının teşvikleri gerek ise sosyal medyanın doğru kullanımı aracılığıyla spor yapma bilincinin artmasıyla ile birlikte sporun önemli alanlarından biri olan futbola olan ilgi de artmıştır. Betonlaşmanın arttığı bir ülkede artık çocuklar ya da yetişkinler güvenli ve rahat bir şekilde futbol oynayacak alanlara sahip olmadığı için halı sahalar insanların yardımına koşmaktadır. Günümüzde halı sahalar, futbol oynamak isteyen kişilere modern hizmetler sunmaktadır. Halı sahalar, içindeki skor tablosu, yedek kulübesi, gerçekçi zemin, futbol kalesi ve fileleri gibi düşünülmüş tüm ince detaylar sayesinde kullanıcılarına gerçek bir futbol oynama hissiyatı vermektedir.

Halı sahaları; Açık ve Kapalı halı sahalar olmak üzere iki türe ayırabiliriz. Kapalı halı sahaların en temel özelliği ise adından da çok rahat anlaşabileceği gibi saha zemininin üstünün kapalı olmasıdır. Böylelikle yağış gibi olumsuz hava şartlarından halı saha zemini etkilenmemektedir. Bu da insanlara hava koşulları ne olursa olsun kapalı halı saha içinde futbol oynama imkanı tanımaktadır.

halı saha yapım aşamalarıKapalı Halı Saha Nasıl Yapılır?

Kapalı halı saha yapımına başlamadan önce halı saha yapılacak zemin öncelikle analiz edilir. Analiz aşamasında ise zemin için uygun olan statik hesaplamaları yapılır ve ardından istenilen özelliklere göre alanın projesi çizilmektedir.

  • Alt yapı için ilk önce halı sahanın ebatları tespit edilir. Alan ölçümünden sonra ise halı saha zemininin çevresi betonla örülür. Böylelikle hatıl işlemi tamamlanmış olur.
  • Zeminin çevresi betonla örüldükten sonra da örülen alan içindeki zemine 15 santimetre yüksekliğine kadar 4 numaralı kırma mıcır diye tabir edilen çakıl dökme işlemi başlatılır.
  • Mıcırlar döküldükten sonra uygun tonajda yaklaşık 40 tonluk silindir ile sıkıştırma işlemi yapılır.
  • Sıkıştırma işleminin ardından sıkıştırılmış mıcırın üstüne daha küçük 1 numaralı nohut büyüklüğündeki mıcırlar 10 santimetre yükseklik sağlayacak şekilde dökülür. Son dökülen mıcır da mastar aleti aracılığıyla hizalanarak halı serpmeden önceki işlemler tamamlanmış olur.
  • Mastarı yapıldıktan sonra sıkıştırılmış olan 1 numaralı mıcırın üstüne suni çimi çakıllardan koruması için ıslatılmış jeotekstil keçe kumaş serilme işlemine başlanır.
  • Keçenin üzerine ise suni çim halılar açılır ve poliüretan yapıştırıcı ile halılar birbirinden ayrılmayacak biçimde yapıştırılır.
  • Son halini almaya yaklaşan halı sahanın ölçümleri yapılarak oyun çizgisi kısımları makine yardımıyla doğru orantılarda kesilir.
  • Kesilen yerlerin yerine ise oyun çizgilerini göstermesi amacıyla beyaz renkli suni çim yerleştirilerek yapıştırma işlemi tamamlanır.
  • Zemini hazır olan halı sahaya silis kum dökülerek kumun sentetik çim üzerine eşit bir şekilde dağılması için zemin fırçalanır.
  • Kum fırçalanması bittikten sonra ise saha içine SBR granül uygulaması yapılarak halı sahayı futbol oynamaya müsait bir konuma getirme işlemi tamamlanmış olur.

Zemini hazırlanmış olan halı sahanın boru ve direk döşeme işlemine başlanır. Kale direkleri tamamlandıktan sonra çevre aydınlatmasını sağlayacak aydınlatma direkleri de montajlanır. Ardından  saha çevresini saracak olan örgülerin yapım işlemi tamamlanarak genel hatlarıyla kapalı halı sahanın yapım aşaması bitmiş olur.

kapalı halı saha yapımıKapalı Halı Saha Maliyeti

Kapalı halı sahaların maliyeti sahanın ölçüleri ve büyüklüğü gibi yapısal özellikleri başta olmak üzere, sahanın etrafında kullanılan örgüler, halı sahanın kapatılma sistemi gibi faktörlere göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda tercih konusu olan malzemelerin de kalitesi önemlidir. Malzeme kalitesi arttıkça fiyatta da artış olacaktır. Kapatma sistemlerinde ise genellikle; PCV kaplama, sac kaplama ve brandalı kaplama gibi tavan sistemleri sunulmaktadır. Tavanda kullanılan malzemeye göre maliyette de değişiklik olacaktır. PVC ve sac halı saha tavanları branda kaplı tavan sistemlerine göre çok daha uygun maliyetlidir. Sadece halı saha tavanında değil, halı sahanın kenarlarındaki kaplamalar da tel örgü, brandalı ya da PVC kaplama şeklinde dizayn edilebilir.

Maliyet konusunda kapalı halı sahaların durumunu etkileyen; halı sahanın tribün kısmı, soyunma odası, kafetarya bölümü, skor tabelası, aydınlatma sistemleri gibi çok sayıda çevresel etken mevcuttur. Bu etkenlerden dolayı firmalar sizin istediğiniz kriterler doğrultusunda zemini de inceleyerek bir proje çizip maliyet tablosu ortaya çıkarırlar.

Örnek maliyet tablosu çıkartmak için lütfen uzmanlarımızla irtibata geçiniz: + 90 532 172 22 72