You are currently viewing Halı Saha Maliyeti

Halı Saha Maliyeti

Halı saha maliyeti hakkındaki yazımızda kapalı halı saha maliyetleri ve açık halı saha maliyetlerini  analiz edeceğiz. Halı saha yapımı maliyetlerini belirleyen ana nedenleri, halı saha yapım aşamasında doğru bilgi ve denklemlerle en uygun sahayı en makul koşulla nasıl yaptırabileceğimizi inceleyeceğiz.

Halı Saha Maliyetini Belirleyen Başlıca Faktörler

  • Ham maddenin üretim fabrikalarına yakınlık veya uzaklık durumu: Mesafe, Halı saha yapım maliyetini etkileyen faktörlerin başında gelir. Fabrikada yapılan üretimin, kullanılan yan malzemeler açısından ciddi avantajları vardır. Örneğin; verilen fire azalır ve üretim net malzeme ile yapılır. Fabrikada yapılan imalat gaz altı kaynak makinesi ile yapıldığı için sağlamlık hususunda da önemli bir başarı elde eder. Gaz altı kaynak makinesi ile yapılan üretim, elektrot kaynak ile şantiyede yapılan üretimden daha kaliteli ve sağlam olacaktır. Fabrika ortamında yapılan halı saha imalatından elde edilen tasarruf, direkt olarak yatırımcıya yansıyacaktır. Böylelikle kaliteli halı saha uygun fiyata üretilebilecektir. As Spor Yapı bu durumu kazanıma dönüştürmek amacıyla Anadolu bölgesi için Malatya’da; Avrupa bölgesi için de İstanbul’da çelik fabrikası kurarak üretimi yapılmış çeliğin şantiye alanına nakliye uzaklığını minimize etmiştir.
  • Mevkii Mesafesi: Halı saha yapılacak mevkii, şehir, ülke gibi değişkenler halı saha yapımı maliyetlerinin belirlenmesinde önemli farklar doğuracak bir husustur. Halı sahanın yapılacağı şehir neden bu kadar önemlidir? Buna cevap olarak arsa fiyatlarının hatırlatılması yeterli olacaktır. Örneğin büyük şehirlerdeki arsa fiyatları diğer şehirlerdeki arsa fiyatlarının on katına kadar farklılık gösterebilir. Arsanın yerleşim alanlarına yakınlığı/uzaklığı elektrik su vs. abonelik işlemlerinde dahi tasarruf edilmesini sağlayacaktır.
  • Halı saha yapımında kullanılan malzeme: Tahmin edileceği gibi halı saha da kullanılan malzemeler oldukça hassas ve önemlidir. Halı saha yapımı maliyetlerini belirlerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; malzeme maliyetidir. Ülkemizde her yıl ortalama 20 adet halı saha çeşitli nedenlerle çöküp kullanılamaz hale gelmektedir. Halı saha yapımı aşamasında yatırımcılar daha ucuz maliyetli üretimlere yönelebilmektedir. Oysa halı saha yapımı maliyetleri hesaplanırsa kullanılan ya da kullanılması gereken malzemelerin fiyatları her yerde aynıdır. İstanbul’da da, Van’da da %1’lik nakliye farkları hariç çelik fiyatları aynıdır. Sentetik çim ham maddesi yurt dışından ithal edildiği için neredeyse bütün tedarikçilerde aynıdır. Bunları incelediğimizde halı saha maliyetinin çok uyguna yapılması,  gerekli malzemelerin kullanılmadığı ve maalesef malzemeden çalındığı görülecektir. Yukarıdaki olumsuzlukları yaşamamak için, halı saha yapan firmaları araştırırken ucuz üretim  yerine kaliteli, sağlam ve “gerekli malzeme”lerle temiz işçilikli üretimi ucuza alma hesapları yapılmalıdır. As Spor Yapı bu durumu göz önüne alarak, fizibilite sunumuyla yatırımcıya “doğru olanı” göstermektedir.
  • Halı Saha Çeşitleri: Halı saha yapımı maliyetlerini doğrudan belirleyecek faktörlerden biri de halı saha çeşididir. İki çeşit halı saha üretimi yapılmaktadır: Kapalı halı saha ve açık halı saha. Bu iki halı saha çeşidi arasında yaklaşık 1/3 oranında maliyet farkı bulunmaktadır. Bununla birlikte; brandalı kapalı halı saha, sac kapalı halı saha, kullanılan sentetik çim gibi detaylar da doğrudan halı saha yapım maliyetlerini etkilemektedir. Assporyapi.org’da açık / kapalı halı saha çeşitleri ve özellikleriyle ilgili araştırma yapılabilir. Yardımcı olacak linkler hemen sayfa altında yer alacaktır.
  • Resmi izinler ve proje süreci: Halı saha yapımı maliyetini etkileyen ve en fazla yanlışın yapıldığı önemli bir konu da resmi süreçtir. Belediye iç tüzükleri farklılık gösterebileceği gibi bazı belediye personeli sosyal tesisler ile ilgili uygulamaya veya yasalara tam olarak hakim olmayabilir. Bu sebepten dolayı maalesef çok kısa sürede tamamlanabilecek izin ve proje süreci uzamakta ve gereksiz maliyetler katmaktadır. Dolayısıyla bu durum halı saha yapım aşamasında zaman ve maddi kayıplara sebep olabilmektedir. As Spor Yapı ile irtibata geçerek bu sürecin daha kısa tutulması konusunda, proje ve gerekli tüzük ile ilgili yardımlar alarak halı saha yapım maliyetlerini biraz daha uygun hale getirebiliriz.